Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Instalowanie i eksploatacja grzejników

           Poprawnie zainstalowane grzejniki są bardzo ważnym elementem całego łańcucha grzewczego, którego grzejnik jest ostatnim ale bardzo ważnym ogniwem. Uniknięcie błędów podczas instalowania oraz samego eksploatowania grzejników jest możliwe przez stosowanie się do kilku, stosunkowo prostych porad.

Najczęściej spotykane błędy dotyczące grzejników sprowadzają się do ich eksploatacji oraz samego montażu, który może być niepoprawny pod względem ogólnie przyjętych praktyk hydraulicznych. Podstawowym błędem napotykanym podczas podłączania grzejników jest samo nieprawidłowe podłączenie przewodów centralnego ogrzewania, czego powszechnie spotykanym skutkiem jest po prostu nieefektywność grzejnika. Prawidłowe podłączenie powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy producent konkretnego systemu grzewczego razem w produktem oferuje instrukcję lub kartę informacyjną produktu, wg których powinno się dokonywać podłączenia grzejnika do przewodów centralnego ogrzewania.

Stosunkowo często napotykanym błędem podczas podłączania grzejników jest niezbyt przyjemna w skutkach błędne podłączenie przewodu zasilającego w ciepło. Zdarza się, że przewód zostaje podłączony w miejsce, w którym powinien być podłączony przewód powrotny. Skutkiem tej stosunkowo niewielkiej pomyłki jest znaczący spadek efektywności grzewczej grzejnika. Nie jest on tym samym tak efektywny pod względem cieplnym, jak powinien być pod warunkiem prawidłowego podłączenia przewodu zasilającego.

Niezwykle często napotykanym problemem podczas eksploatacji grzejnika jest specyficzne stukanie w jego wnętrzu. Powodem wspomnianego stukanie jest właśnie odwrotne podłączenie przewodów centralnego ogrzewania. Grzejniki są często wyposażone w specjalną wkładkę termostatyczną, która w połączeniu z odwrotnie podłączonymi przewodami centralnego ogrzewania może być powodem owego dźwięku przypominającego stukanie w kaloryferze. Pozbycie się tego drażliwego dźwięku jest możliwe przez zastosowanie jednego z rozwiązań wykorzystywanych przy błędnym podłączeniu przewodów c.o.