Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Połączenia rur stalowych z rurami z tworzyw sztucznych

           Nie da się wykonać całej instalacji hydraulicznej w domu z tylko jednego rodzaju materiału, jest wiele sytuacji, w których różne części instalacji muszą być wykonane z różnych surowców. Obecność na rynku wielu rozmaitych systemów również nie ułatwia sprawy, ale na szczęście nie jest żadnym problemem łączenie elementów stalowych z wykonanymi z tworzyw sztucznych (a jest to najpowszechniejsze połączenie występujące w naszych domach). Wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach, a uniknie się błędów mogących prowadzić do awarii lub problemów z uzyskaniem pomocy od producenta części w ramach gwarancji, która czasem przydaje się przy systemach tak skomplikowanych, jak na przykład centralne ogrzewanie.

Aby połączyć rurę stalową z rurą wykonaną z tworzywa sztucznego potrzeba odpowiednich złączek, z jednej strony zakończonych gwintem pasującym na rurę, a z drugiej gniazdem odpowiednim dla rury (dla rur wielowarstwowych PE-RT, PE-X, PB) o dokładnie takiej średnicy jak trzeba. Mogłoby się wydawać, ze nie jest problemem użycie złączki 2,25mm do rury o średnicy zewnętrznej 2,2mm, bo różnica jest tak mała, że aż niewidoczna gołym okiem, jednak nawet po użyciu uszczelnienia, takie połączenie będzie nieszczelne i nietrwałe. Dokładną grubość ścianki rury można odczytać na jej ściance, zaraz za średnicą zewnętrzną.

Bardzo ważne jest, aby całą instalację i wszystkie połączenia w niej wykonywać z elementów jednego producenta, bo mimo że często dostępnych jest na rynku wiele zamienników o identycznych parametrach, to użycie ich prowadzi to unieważnienia gwarancji.

Jeśli zaś chodzi o łączenie rur wykonanych z tworzyw sztucznych, ale wyposażonych w metalowe złączki z rurami stalowymi, to zawsze należy je uszczelniać taśmą teflonową, konopiami lub nićmi nylonowymi. Żadne inne uszczelniacze, smary, oleje, minia, czy farby się nie nadają. Nie poleca się również używania dostępnych w sklepach środków uszczelniających na bazie klejów. Wszelkie środki z dodatkiem olejów albo smarów zanieczyszczą instalację i nie pomoże żadne płukanie. Aby pozbyć się ich obecności, konieczna będzie jej kompleksowa wymiana.