Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kominki z płaszczem wodnym do ogrzewania centralnego i ciepłej wody

           Połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania to coraz modniejsze I chętniej wybierane rozwiązanie przez właścicieli domów jednorodzinnych. Okazuje się bowiem, że moc współczesnych kominków z płaszczem wodnym, świetnie nadaje się zarówno do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak I wspierania ogrzewania domu za pomocą centralnego ogrzewania.

Współcześnie oferowane I montowane kominki generują najczęściej znacznie więcej energii cieplnej niż potrzeba na ogrzanie pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. W związku z tym, aby ograniczyć niepotrzebne straty ciepła, można je wykorzystać do ogrzania ciepłej wody I wody krążącej w co. Choć kominek z płaszczem wodnym może stanowić jedyne źródło ogrzewania w domu, to często jest wykorzystywany jako drugie, równoległe źródło ogrzewania. W tym wypadku kominek jest podłączony do już istniejącego systemu centralnego ogrzewania. W nowo powstających domach można jednak wybrać sam kominek z płaszczem wodnym – o ile jego moc I sprawność będą wystarczające dla zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego. Dostępne obecnie na rynku kominki posiadają sprawność sięgająca nawet 75-80%, co w praktyce oznacza, że są one w stanie ogrzać dom o powierzchni od 100 nawet do 300m² (razem z wodą użytkową). Dodatkową zaletą ogrzewania wody kominkiem z płaszczem wodnym jest możliwość obniżenia rachunków – od 1/3 nawet do 2/3 w zależności od typu paliwa. Tak czy inaczej ciepło uzyskiwane ze spalania drewna jest tańsze, niż pozyskiwane ze spalania gazu, oleju czy z urządzeń pracujących w oparciu o energię elektryczną.
Kominki z płaszczem wodnym są rozwiązaniem z wielu względów wartym rozważenia. Nadają niesamowitą atmosferę tradycyjnego kominka, a jednocześnie pełnią funkcję grzewczą, pozwalając na ogrzanie całego domu.