Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zawór czterodrogowy

                 Zawór czterodrogowy – zwany inaczej czterodrożnym, to najważniejszy zawór, który służy do regulowania przepływu wody grzewczej. Jak sama nazwa wskazuje, zawór czterodrożny posiada aż cztery miejsca na podłączenia rur. Ze względu na swoje możliwości, zawory czterodrogowe spełniają wiele przydatnych funkcji.

 Najważniejszą funkcją zaworów czterodrożnych jest zabezpieczenie kotłów przed korozją niskotemperaturową. Montując tego typu zawór w instalacji centralnego ogrzewania w sposób pośredni wymusza się niejako dodatkowy obieg wody. Pierwszym obiegiem jest obieg wody grzewczej, która wpływa do grzejników. Drugi obieg to obieg wody kotłowej. Drugą najważniejszą funkcją zaworów czterodrożnych jest mieszanie wody z zasilania i powrotu. Tym samym wpływa to na płynną regulację temperatury wody grzewczej. Wszystko odbywa się w zakresie zapotrzebowania całego układu na temperaturę. Ta funkcja doskonale się sprawdza jako dostosowanie temperatury wody w centralnym ogrzewaniu do warunków, a także temperatury panującej na zewnątrz budynku. Kolejną funkcją jest regulacja temperatury ciepłej wody użytkowej w zasobniku. W tym celu zawór czterodrogowy odcina wodę zasilającą grzejniki. Rozwiązanie to jest wykorzystane przede wszystkim w okresie letnim – wtedy bowiem najczęściej istnieje konieczność podgrzewania wyłącznie wody użytkowej.

Zawór czterodrogowy wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia korozji niskotemperaturowej. Tym samym wpływa to na dłuższą żywotność kotłów grzewczych. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie występuje konieczność obniżania temperatury wody zasilającej grzejniki, wystarczy jedynie montaż zaworów trzydrogowych ale odpowiednie dobranie zaworu i sam montaż powinien wykonać hydraulik. Samo zastosowanie zaworów czterodrogowych jest zależne przede wszystkim od ich rodzaju. Zawory mieszające służą głównie do uzyskania niskich temperatur w instalacji centralnego ogrzewania oraz obiegu ciepłej wody użytkowej. Ma to sprawiać, że woda powracająca do kotła winna się charakteryzować wyższą temperaturą. Zawory przełączające są używane we wszystkich instalacjach, które ze względu na budowę, metodę działania oraz charakterystykę wymagają przełączania obiegów.