Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sprzęgło hydrauliczne - instalacje grzewcze

           Co prawda, głównym zadaniem sprzęgła hydraulicznego nie jest odpowietrzanie instalacji hydraulicznej, jednak świetnie sprawdza się ono w roli odpowietrznika, poza swoją główną funkcją, którą jest sprawianie, że wszystkie obiegi instalacji hydraulicznej zgodnie współpracują ze sobą.

Standardowe sprzęgło ma w górnej części zainstalowany bardzo wydajny separator powietrza, który jest w stanie wychwycić je pod każdą możliwą postacią, zarówno bąbelków, jak i cząsteczek rozpuszczonych w wodzie. Za to zadanie odpowiada płyta oporowa, w którą uderza z dużą siłą gorąca woda z kotła. Dzięki zjawisku dynamicznego wyzwalania powietrza z wody wydzielają się pęcherzyki, które natychmiastowo wychwytywane są przez odpowietrznik. Te które były zbyt małe, aby je wychwycić na tym etapie, przechodzą przez tak zwany prostownik, czyli porowatą płytę o strukturze plastra miodu, w której zwalniają i łączą się w bąbelki na tyle duże, by unieść się do odpowietrznika i zostać wychwycone.

W dolnej części sprzęgła działa trochę inna zasada. Spowalniany jest w tam przepływ wody, dzięki czemu pęcherzyki mogą zdążyć unieść się do odpowietrznika, zanim trafią dalej do obiegu. Głównym zadaniem dolnej części sprzęgła, jest jednak oczyszczanie wody z brudu. Kolejne przegrody, które się w niej znajdują nie tylko pozwalają pęcherzykom unieść się do góry, ale przede wszystkim zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, w tym cząsteczki metalu, do których wychwytywania wykorzystywane silne magnesy. Należy oczywiście regularnie usuwać zebrane zanieczyszczenia przez zawór szlamowy i zbierać cząsteczki stali zabrane na rdzeniach magnesów.

Nietrudno się domyślić, że instalacja sprzęgła hydraulicznego będzie miała pozytywny wpływ na trwałość całego systemu hydraulicznego w domu, przede wszystkim wydłuży się życie elementów odpowiedzialnych za centralne ogrzewanie, ale też jakość wody użytkowej, jeśli jej obieg również zostanie do niego podłączony.

Jeśli chcesz włączyć do swojej instalacji sprzęgło hydrauliczne, to lepiej powierz zrobienie tego fachowcowi. Jest to dość skomplikowane urządzenie, które do poprawnego działania wymaga umiejętnego montażu, a nawet jego wybór dobrze jest powierzyć firmie świadczącej usługi hydrauliczne Kraków, czy też innemu hydraulikowi, nie jednak to ma znaczenia przy zakupie sprzęgła hydraulicznego, bo dostępność tego typu urządzeń w hurtowniach na terenie całej Polski jest dość duża.