Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Inhibitory

           Poważnym problemem dotyczącym wszystkich instalacji sanitarnych, takich jak przede wszystkim centralne ogrzewanie, jest korozja metali. Nie da się przecież uniknąć używania metalowych elementów, takich jak grzejniki, złączki, czy nawet kocioł centralnego ogrzewania, które mają bezpośredni kontakt z wodą.

W celu maksymalnego spowolnienia, albo nawet całkowitego zatrzymania korozji tych elementów stosuje się coraz częściej tak zwane inhibitory (z łaciny inhibeo - zatrzymuję), czyli związki chemiczne, które, jak ich nazwa sugeruje, mają na celu zatrzymywanie procesu oksydacji metali. Jak to działa? Skuteczny inhibitor tworzy na powierzchni metalowej warstwę, która oddziela metal od bogatej w tlen wodę. Poza tym, inhibitory wspomagają pasywację, czyli wytwarzanie się na powierzchni metalu warstwy ochronnej z produktu reakcji jego utleniania (czyli na przykład cienkiej warstwy rdzy, która jednak działa jak minia, zabezpieczając przed dalszą korozją).

W instalacji wodnej należy stale utrzymywać odpowiedni poziom inhibitora, ponieważ w związku z ciągłym ruchem wody w rurach, warstwa ochronna narażona jest na miejscowe uszkodzenia, naderwania. Jeśli jednak w wodzie stężenie inhibitora jest odpowiednio wysokie, ubytek zostanie natychmiastowo wypełniony i nic złego nie nastąpi, w związku z tym należy regularnie monitorować poziom stężenia środka chemicznego w wodzie.

Producenci i dystrybutorzy zachwalają swoje produkty mówiąc, że stosowanie inhibitorów nie ma żadnych wad. Nie wiadomo, czy jest to prawdą, bo ich skład chemiczny jest tajemnicą handlową i pomimo posiadania atestów bezpieczeństwa wydanych przez odpowiednie instytucje krajowe i zagraniczne, nie wiadomo jak zachowają się ich obecności inne materiały, z których wykonane są podzespoły instalacji hydraulicznej domu. Nie wiele wiadomo o aktywności chemicznej inhibitorów i nie można ocenić ich długofalowego wpływu na urządzenia grzewcze.

Jeśli jednak stosować będziemy je zgodnie z zaleceniami producenta i w instalacji złożonej z elementów, których reakcję na dany środek chemiczny sprawdził producent i zagwarantował ich bezpieczeństwo, to nic złego nie powinno się stać, a zagwarantujemy sobie spokój ducha i najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne.