Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Montaż instalacji wodnych - system PEX/ALU/PEX

           Współczesne metody instalacji i montażu instalacji wodociągowych są znacznie prostsze niż kilka czy kilkanaście lat temu. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie pozwalają na efektywne rozprowadzanie wody zarówno użytkowej jak i tej służącej za czynnik grzewczy specjalnymi, nowoczesnymi rurami – mowa o rurach PEX/AL/PEX.

Montaż z wykorzystaniem ruch PEX/AL/PEX pozwala na osiągnięcie wielu różnorodnych korzyści. Wspomniane rury są materiałami, które są zbudowane aż z dwóch warstw polietylenu sieciowanego. Zaletą tej warstwy jest znacznie większa wytrzymałość na działanie takich czynników jak temperatura czy ciśnienie. Przez to PEX jest bardziej trwały przy działaniu czynników powodujących korozję, czy osadzanie się związków wapnia. Rury PEX i PEX/AL/PEX są materiałami, które obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tworzenia tzw. pętli cieplnych.

Zanim rozpoczniemy sam montaż rur PEX należy się do tego odpowiednio przygotować. Pomoże nam w tym odpowiednie przycięcie i wygięcie rurki do osiągnięcia wymaganych rozmiarów. Należy jednak pamiętać o zostawieniu na obu końcach bezpiecznej, prostej części rurki o długości ok. 4 cm.

Złączki typu CM charakteryzują się szeroką częścią do chwytania kluczem oraz dość sporym przekrojem przepływu. PF to złączki mosiężne – niklowane. Inne charakterystyczne elementy to tulejka INOX i otwory rewizyjne. Przed samym montażem rur powinno się odpowiednio wygiąć rurę, skalibrować oraz dosunąć szczękę do kołnierza złączki i zaprasować. Po wykonaniu zaprasowania mamy możliwość dowolnego obrócenia rurki (względem złączki). To rozwiązanie pozwala na montaż nawet w najbardziej trudnych - od strony dostępu - miejscach.