Głowica termostatyczna jest elementem związanym bezpośrednio z wkładką termostatyczną. W przypadku głowicy najczęściej występującym błędem jest zwyczajnie niewłaściwe jej dobranie do konkretnego typu grzejnika. Powodem tego błędnego doboru jest nieustanny przepływ czynnika grzewczego mimo, iż głowica jest zamykana – tzn. Przekręcana w pozycję "zamkniętą" – przepływ wciąż trwa. Dzieje się tak dlatego, że niepoprawnie dobrana głowica źle współpracuje z wkładką termostatyczną i nie dociska jej do końca. Stąd się bierze przepływ, mimo zamknięcia dojścia. Najlepszym sposobem na wybór właściwej głowicy do konkretnego typu i rodzaju grzejnika jest prześledzenie instrukcji producenta, w której powinniśmy znaleźć modele głowic pasujące do konkretnego grzejnika.
Niepoprawnie zainstalowane lub źle użytkowane grzejniki mogą być powodem późniejszych problemów, które można co prawda wyeliminować – ale jedynie pod warunkiem poznania przyczyny nieprawidłowości.
Częstym błędem podczas instalacji grzejników jest nieprawidłowa regulacja grzejnika. Przejawia się ona tym, że (zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych) mamy do czynienia z sytuacją, w której właściciele lub użytkownicy konkretnych mieszkań regulują we własnym zakresie wartości nastawu grzejników co z kolei skutkuje tym, iż dane pomieszczenie w mieszkaniu może nie być dogrzane tak dokładnie i intensywnie jak pomieszczenia pozostałe. Ta sytuacja zdarza się jednak – jak wspomnieliśmy – w budynkach wielorodzinnych. Inaczej jest w domu jednorodzinnym, gdzie właściciel jako główny zarządca systemem grzewczym reguluje własne grzejniki w pomieszczeniach w zależności od indywidualnych potrzeb. Skąd się bierze różnica między tymi dwiema pozornie podobnymi sytuacjami?